Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

En son konular
» EnVanter+SıNırsızMermi+WallHack HEpsi Bir Arada
Battlefield 3 İnceleme EmptyPaz Şub. 19, 2012 12:15 am tarafından oyyuncu

» Aeria Wolfteam Setup
Battlefield 3 İnceleme EmptyCuma Şub. 10, 2012 6:07 pm tarafından catlaq9999

» GZN Super Hack V.3.8 ! HWID KIRILDI!
Battlefield 3 İnceleme EmptyÇarş. Şub. 01, 2012 10:42 am tarafından 68qarizma68

» Paylaşım Yap, SuperHack'i Kap!
Battlefield 3 İnceleme EmptyPerş. Ocak 19, 2012 4:04 pm tarafından Stayl

» Battlefield 3 İnceleme
Battlefield 3 İnceleme EmptyÇarş. Ocak 18, 2012 12:02 pm tarafından N0NST0P

» Call of Duty : Modern Warefare 3 İnceleme
Battlefield 3 İnceleme EmptyÇarş. Ocak 18, 2012 11:25 am tarafından Stayl

» Puan Nasıl Kazanılır?
Battlefield 3 İnceleme EmptyÇarş. Ocak 18, 2012 11:11 am tarafından Stayl

» Silver, Gold, Platin ve Dark Üyelik Sistemi!
Battlefield 3 İnceleme EmptyÇarş. Ocak 18, 2012 9:43 am tarafından Stayl

» Online Football Manager
Battlefield 3 İnceleme EmptySalı Ocak 17, 2012 9:25 pm tarafından N0NST0P

Battlefield 3 İnceleme

2 posters

Battlefield 3 İnceleme Empty Battlefield 3 İnceleme

Mesaj tarafından N0NST0P Çarş. Ocak 18, 2012 11:04 am

Duyurulduğu günden bu yana bu kadar çok ses getirmeyi başaran çok az oyun vardır. Hakkında yayımlanan videolar, ekran görüntüleri ve yapılan röpörtajlar ile beklentileri doruk noktaya çıkarmayı başaran Battlefield 3, aslına bakarsanız reklam kampanyalarının ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir oyun olarak karşımızda duruyor.
FPS türü oyunları her zaman, tabii mevcutsa, PC üzerinde oynamak tercihim olmuştur. Hem daha yüksek çözünürlüklere ulaşabilmem hem de klavye ile farenin verdiği oynanış rahatlığı sayesinde oyundan çok daha fazla keyif alabiliyorum.
Fakat Battlefield 3 bu konuda bir istisna oldu. Çünkü oyunu önce PC versiyonu ile oynayıp bitirdim, ardından da Xbox 360 versiyonunu deneme şansına sahip oldum. Bu sayede, büyük tartışmalar yaşanan PC ve konsol sürümleri arasındaki farkları da gözlemleme fırsatım oldu. Bunlardan da yazı içerisinde bahsedeceğim.
PC versiyonu ile devam edelim. Battlefield 3, elimize takılan kelepçelere hiçbir anlam veremediğimiz bir şekilde, metroda trenin üzerinde kendimizi bulmamız ile başlıyor. Haliyle şaşırıyoruz ama devam etmemiz gerekiyor. Karşımızda bir sürü terörist, bizi öldürmeye çalışıyor ama bir şekilde onları alt etmeyi başararak, son vagona ulaşıyoruz. Ardından başımıza aldığımız darbe ile gözlerimiz kararıyor ve kendimizi bu kez, tutuklanmış olarak buluyoruz.Bu süreçte Amerika, her propaganda aracı olan savaş oyununda olduğu gibi, yine süper güç ve yine dünyayı kurtarmak için tüm kaynaklarını seferber etmiş. Orta Doğu'ya gönderdiği ordusuyla, İran'ın sahip olduğu nükleer başlıkları bularak yok etmek istiyor. Burada Amerika'nın yalnızca kendisini değil, Avrupa'yı da tehdit eden bu tehlikeye karşı koymaya çalıştığını öğreniyoruz.Tabii tek büyük tehlike İran değil, zira işin içinde bambaşka bir güç daha var. O da tabii ki Rusya. İran'dan Solomon, Al-Bashir, Rusya'dan ise Kaffarov isimli liderlerin komutası altında bir organize birlik oluşturulmuş ve Avrupa ile Amerika, nükleer silahlar ile vurulacak. Tabii biz olmasaydık vurulabilirdi ama maalesef ki biz senaryoya bu arada müdahil oluyoruz ve başlıyoruz önümüze geleni öldürmeye.Senaryodan kısaca bahsettim ve gördüğünüz üzere oldukça klişe, basit ve komplike olmayan bir ilerleyişe sahip. Tabii oyun içerisinde klasik olarak Orta Doğu'ya düzenlediğimiz atraksiyon dolu operasyonlar, Avrupa'da geçen bir bölüm ve son olarak Amerika'da yaşayacaklarımız var. Bu görevlerin hepsi o kadar fazla aksiyona sahip ki, oyunda tansiyon bir saniye olsun düşmüyor diyebilirim.
Sorularıma cevap ver pislik
Oyunun hikaye anlatımı da bir sorgu odasında bizi sorgulayan iki arkadaşın, sorularına cevap verdikçe "Flashback"ler yaşayarak ilerliyor. Daha önce birçok oyunda karşımıza çıkan bu oynanış tarzı (Black Ops, Black vb.) Battlefield 3'te de kullanılmış ve benim deyimimle taklitçilikten öteye gidememiş.Bir soru soruluyor ve ekran o anda verdiğimiz cevapla birlikte kararıyor. Ardından kendimizi ateş altında, bir uçağa binerken ya da bir tankla saldırı sırasında buluyoruz. Etrafınızda düşmandan bol bir şey yok ve oyun sizi öyle güzel kısıtlıyor ki, devasa haritalar üzerinde yalnızca ufacık bir alan içerisinde hareket edebiliyorsunuz.
Yani yabancıların "Flanking" dediği, düşmanı çepeçevre sararak ya da arkasından dolaşarak öldürmek gibi lükslerimiz yok. Belirtilen noktada, belirli bir silahı alarak, belirli düşmanları öldürmemiz gerekiyor.Eğer olur da bir şekilde düşmanın arasına sızmayı başarırsanız ve arkalarına geçerseniz, düşmanlarınız siz sanki hayaletmişsiniz gibi yanınızdan geçip gidiyor ve siper alıyor. Ne kadar ateş ederseniz edin, dönüp bir kişi bile size bakmadığından arkalarından "enayi gibi" duran düşmanlarımızı öldürebiliyorsunuz. Eğer ne demek istediğimi anlayamadıysanız, bu videoyu izleyerek, tam olarak anlayabilirsiniz.Tabii bu arkalarına dolaşma olayı genel olarak yaşanmıyor çünkü haritada bulunmanız gereken yerden 3-5 adım uzaklaştığınız anda bile karşınıza "5 saniye içerisinde geri dön yoksa hayatını kaydırırız." tarzı bir mesaj çıkıveriyor.
Eh yani. Oyunu nasıl oynayacağımdan sanane arkadaşım. Ben istersem 100 metre geriye gidip ateş edebilmek isterim, düşmanın olduğu yeri daha net gören bir açıda siper alıp, gizli gizli düşmanları öldürmek isterim. Rambo gibi olduğum yerden insanlara ateş ederek öldüreceksem, bir film izlemekten ne farkı kaldı bu oyunun?
Hal böyle olunca, oyunun size gösterdiği şekilde zorlanarak oynamak durumunda kalıyorsunuz. Dediğim gibi bir film izlemekten hiçbir farkı kalmıyor bu işin ve internette okuduğum bir yorum ile gerçek anlamda örtüşüyor. Battlefield 3, Heavy Rain adlı oyunun sanki savaşlı versiyonu gibi. Gerekli anlarda gerekli müdahaleleri yaparak, saçma sapan ve hiçbir gerçeklik payı olamayacak olayları izlemekle yetiniyorsunuz.
N0NST0P
N0NST0P
Süper Mod
Süper Mod

Rep Sistemi : 0

Battlefield 3 İnceleme Empty Geri: Battlefield 3 İnceleme

Mesaj tarafından Stayl Çarş. Ocak 18, 2012 11:25 am

Teşekkürler Very Happy Yarısında bıraktım okumayı Very Happy
Stayl
Stayl
Admin
Admin